ul. Unii Lubelskiej 1

71-252 Szczecin

91 425 04 28

Telefon kontaktowy

O nas

Oddział Transplantacji Szpiku Szczecin

Oddział Transplantacji Szpiku (OTS) SPSK1 w Szczecinie działa od lipca 2018 roku. To dwudziesty ośrodek w kraju i jedyny w województwie zachodniopomorskim, w którym przeprowadza się zabiegi transplantacji komórek krwiotwórczych. W skład OTS wchodzi zamknięty oddział stacjonarny posiadający 7 izolowanych sal przeszczepowych, otwarty oddział diagnostyczno-terapeutyczny z 4 łóżkami, oddział terapii dziennej oraz poradnia transplantologiczna.

Głównym zadaniem OTS jest tzw. wysokodawkowana chemioterapia wsparta transplantacją komórek krwiotwórczych. Od lipca 2018 roku przeprowadzono ponad 35 zabiegów autotransplantacji, w tym 7 transplantacji tandemowych, głównie u chorych ze szpiczakiem plazmocytowym oraz amyloidozą. Od czerwca 2019 przeprowadza się transplantacje u pacjentów z agresywnymi i nawrotowymi chłoniakami. Pacjenci po zabiegu transplantacji szpiku objęci są opieką w Poradni Transplantologicznej SPSK1.

Dodatkowo OTS objął opieką wszystkich chorych z dyskrazjami plazmocytowymi w naszym regionie. Zajmuje się pełną diagnostyką hematologiczną i kompleksowym leczeniem dyskrazji, zarówno w trybie szpitalnym jaki i w Oddziale Dziennym OTS. Chorym zakwalifikowanym do autoprzeszczepienia OTS zapewnia najwyższy standard medyczny w ramach pobytu stacjonarnego w specjalnie do tego przystosowanych, jednoosobowych salach wyposażonych w filtry HEPA i laminarny obieg powietrza.

wróć na górę